[WIDEO] Konferencja w Urzędzie Miasta. Burmistrz o sprawach w prokuraturze, oświacie i...nierzetelności dziennikarskiej

Kto i ile zarabiał na projektach unijnych w Pionkach. Czy planowane inwestycje firmy QFG na terenie Pronitu zagrażają środowisku. Ile miasto chciało zarobić na sprzedaży spółce PGNiG części sieci gazowej. To tylko kilka tematów, na które w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta mówili burmistrz Romuald Zawodnik oraz zastępca burmistrza Jolanta Sarnecka-Buczek. Zapis konferencji w całości można obejrzeć w Pionki24TV.

O NIERZETELNOŚCI DZIENNIKARSKIEJ

Część blisko 90-minutowej konferencji prasowej poświęcona była działalności jednego z lokalnych portali informacyjnych. Zdaniem burmistrza Zawodnika działającego na bakier z rzetelnością dziennikarską, opierającego się na anonimowych i niesprawdzonych informacjach, nie docierającego do źródeł, a przede wszystkim nawołującego do niepokojów społecznych. Jako, że nie dotyczy to redakcji Pionki24, to pozostawiamy sprawę bez komentarza, a całość wypowiedzi Romualda Zawodnika na ten temat można zobaczyć w materiale wideo.

OŚWIATA: BĘDZIE SPOTKANIE W DOMU KULTURY

Pojawił się też temat planowanej przez rząd reformy oświatowej. W głównej mierze chodzi tutaj o likwidację gimnazjów. Co to będzie oznaczało dla lokalnego samorządu? Na to pytanie mają paść odpowiedzi podczas spotkania informacyjnego dotyczącego oświaty, które odbędzie się w przyszły wtorek 18 października o godzinie 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach.

MIASTO CHCE ZAROBIĆ NA SIECI GAZOWNICZEJ

Zastępca burmistrza Jolanta Sarnecka-Buczek omawiała sprawę negocjacji miasta ze spółką PGNiG. Lokalny samorząd jest właścicielem części sieci gazowniczej, którą użytkuje spółka Skarbu Państwa. Dlatego najpierw pojawił się pomysł sprzedaży sieci gazowniczej PGNiG za nieco ponad 600 tysięcy złotych, a potem dzierżawy, za którą miasto co rok mogłoby zarobić blisko 46 tysięcy zł. Negocjacje w tej sprawie trwają. Żadne wiążące decyzje ze strony PGNiG nie zapadły.

DONIESIENIA DO PROKURATURY

Obszernie omówiony został temat realizowanego przez miasto dwa lata temu projektu unijnego, dzięki któremu powstała sieć światłowodowo-radiowa, a mieszkańcy Pionek oraz szkoły otrzymały sprzęt komputerowy.

Prokuratura prowadziła w tej sprawie już jedno śledztwo, które zakończyło się postawieniem zarzutów byłemu zastępcy burmistrza Pionek, Stansławowi M.

Kilkanaście dni temu radny Wojciech Maślanek złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Zwoleniu o możliwości popełnienie przestępstwa przez burmistrza Romualda Zawodnika. Miało chodzić o to, że burmistrz samowolnie przedłużył czas trwania projektu, za co w protokole pokontrolnym na pionkowski samorząd została nałożona kara finansowa.

 O sprawie projektu unijnego, za którego realizację miasto może zapłacić karę i który spowodował dwa donosy do prokuratury, mówiła zastępca burmistrza Jolanta Sarnecka-Buczek.

Wyjaśnienia w tej sprawie składała zastępca burmistrza Jolanta Sarnecka-Buczek.

- Zmiana technologii z radiowej na światłowodowo-radiową spowodowała pierwsze opóźnienia w realizacji tej inwestycji w 2014 roku. Umowa z wykonawcą sieci została podpisana w sierpniu 2014 roku. Od października do początku grudnia 2014 roku umowa była zawieszona przez ówczesne władze, bo zatrudniony w UM informatyk współpracujący z wykonawcą sieci, pracował w tym czasie przy wyborach samorządowych – mówiła Sarnecka-Buczek. - W tej sprawie nie została wydana jeszcze żadna decyzja. Jeżeli zostanie na nas nałożona kara, to na pewno będziemy odwoływać się przez wszystkie instancje. W tym konkretnym przypadku zachodziły przesłanki faktyczne i prawne, żeby tą umowę przedłużyć – tłumaczyła zastępca burmistrza.

Z kolei według informacji posiadanych przez burmistrza Zawodnika wiadomo, że do grudnia 2014 roku tylko na płace dla koordynatorów projektu wydano 150 tysięcy złotych. Zdaniem Zawodnika wśród osób, które zarabiały w ten sposób dodatkowe pieniądze znajdował się też były zastępca burmistrza Stanisław Mazur, który przez ponad dwa lata miał co miesiąc pobierać 2900 zł.

STADION, PWKC I PLANY QFG

Podczas poniedziałkowej konferencji pojawiły się też tematy inwestycji planowanych przez miejską spółkę PWKC, budowy trybuny na stadionie miejskim, wniosków złożonych do Lokalnej Grupy Działania "Dziedzictwo i Rozwój" w Zwoleniu, które mają pozwolić pozyskać pieniądze na wyposażenie siłowni i sauny na stadionie, dochodów ze sprzedaży majątku miasta czy planów firmy QFG, które zdaniem rządzących Pionkami nie zagrażają środowisku naturalnemu. Całą konferencję można oglądać w Pionki24TV.

SPROSTOWANIE

We wtorek na redakcyjną skrzynkę Pionki24 trafil mail od byłego zastępcy burmistrza Stanisława Mazura. Na prośbę zainteresowanego zamieszczamy sprostowanie informacji podanej podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przez burmistrza Romualda Zawodnika.

"Przy realizacji projektu unijnego dotyczącego budowy sieci światłowodowej w Pionkach osoby biorące w jego realizacji czynny udział pobierały wynagrodzenia ze środków unijnych. W moim przypadku była to kwota niecały 1000 złotych miesięcznie, a nie jak podał Pan Zawodnik 2900 zł. Pojawiająca się w informacji kwota jest sumą kwartalną".

Stanisław Mazur

11-10-2016 admin
Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

KONTO UŻYTKOWNIKA

Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się

Ogłoszenia drobne

Siatka zabezpieczająca na przyczepkę
Siatka na kontenery i przyczepki doskonale sprawdzi się jako zabezpieczenie podczas przewozu różnorodnych materiałów nawet na du...
Lokalizacja: polska
Szczegóły ogłoszenia
Siatka zabezpieczająca na kontener
Siatka na kontenery i przyczepki doskonale sprawdzi się jako zabezpieczenie podczas przewozu różnorodnych materiałów nawet na du...
Lokalizacja: polska
Szczegóły ogłoszenia
Zostań Nowoczesną Konsultantką Oriflame
Zapraszam Cię do świata Oriflame - chętnie pomogę Ci zostać nowoczesną konsultantką(em), która pracuje głównie przez internet....
Lokalizacja: polska
Szczegóły ogłoszenia
facebook

 

Płatności online zapewnia: